Suomalais-Japanilainen Yhdistys ry – SJY

MATKAILULINKIT

Täältä löydät paljon matkailutietoa Japanista englannin kielellä.

Kopioi tämän sivun internet-osoite ennen Japanin matkaa puhelimeesi tai tablettiisi. Saat siten matkan aikana helposti tietoa nähtävyyksistä, majoituksesta, ym.

Kaikki linkitetyt sivut ovat englanninkielisiä, ellei toisin ole mainittu.

Coronavirus (COVID-19) advisory information: 

www.japan.travel/en/news/coronavirus/

https://www.mofa.go.jp/files/100251454.pdf

sininen aaltokuvio

Japan National Tourist Organization (JNTO):  www.japan.travel
Japanin matkailukartta (pdf):  partners-pamph.jnto.go.jp
JNTO:n matkailuesitearkisto: www.jnto.go.jp/brochures/
Historia ja kulttuuri:  www.jnto.go.jp
JNTO:n suomenkielinen Japanin matkaopas (pdf): www.fi.emb-japan.go.jp
Japan – Official Visitor’s Guide (pdf): partners-pamph.jnto.go.jp
Japan-guide:  www.japan-guide.com
TripSavvy Japan: www.tripsavvy.com/japan
Japan Cheapo: japancheapo.com
JW Japan Travel Guide: jw-webmagazine.com
Japan Travel Information Platform: www.tsunagujapan.com
Top 10 cities in Japan to visit: www.tsunagujapan.com
47 Tourist Attractions in Japan’s 47 Prefectures https://www.tsunagujapan.com/47-tourist-attractions-in-japan-s-47-prefectures/
Japan Travel Planner by ANA: www.ana.co.jp
JAL Travel Guide: www.world.jal.co.jp
JTB Omotenashi Travel Guide: www.omotenashi-travelguide.com
Web Japan:  web-jpn.org
Japan Atlas:  web-jpn.org
Japan Visitor:  japanvisitor.com
GoJapanGo: www.gojapango.com
Lonely Planet Japan:  www.lonelyplanet.com
JapanZone: www.japan-zone.com
Compathy Magazine: compathy.net
Matcha – Japan Travel Magazine: matcha-jp.com
Iida in translation Japani-blogi (suomeksi): www.rantapallo.fi/iidaintranslation
Japanin temppelit ja pyhäköt: templesofjapan.com
Kansanjuhlat, matsurit: web-japan.org  ja  www.jnto.go.jp
Luggage-Free Travel: www.luggage-free-travel.com
Goodwill Guide vapaaehtoiset oppaat: www.jnto.go.jp
Lääkkeiden tuonti Japaniin: www.customs.go.jp
Japanin tullin tiedote vierailijoille: www.customs.go.jp
JNTO Emergency & Disaster Information Chatbox: webchat.bebot.io
Japanin matkalle lasten kanssa: wikivoyage.org
Traveling with a baby in Japan: www.insidejapantours.com
Tokyo Urban Baby: www.tokyourbanbaby.com
Juhlapäivät Japanissa: matcha-jp.com

Japanin säätoimiston (JMA) varoitukset ja säätila: www.jma.go.jp
Japanin ilmasto: www.data.jma.go.jp

Gurunavi ravintolaopas: www.gnavi.co.jp
ForDiners ravintolahaku: fordiners.com
Best Izakaya Alleys in Tokyo: jw-webmagazine.com
Best soba restaurants in Tokyo: www.timeout.com
Best tempura restaurants in Tokyo: www.timeout.com
Top fast food restaurant chains in Japan: www.tsunagujapan.com
Top chain cafes for breakfast in Japan: www.tsunagujapan.com
Japanese Convenience Store Food Guide: www.nippon.com
Guide to convenience store onigiri rice balls: www.tsunagujapan.com
Allergiasanastoa japaniksi: www.wanavi.org
Ruoka-allergiakortit japaniksi: www.brokerfish.com
Gluteenittomien ruokien sanastoa: www.japantimes.co.jp
Gluteenittomia ravintoloita Tokiossa: www.japantimes.co.jp

Tokio: www.gotokyo.org
Tripsterin Tokio-opas (suomeksi): www.tripsteri.fi
Time Out Tokyo: www.timeout.com
The ultimate Tokyo travel guide: www.tsunagujapan.com
JNTO Tourist Map of Tokyo (pdf): partners-pamph.jnto.go.jp
Imperial Palace Visit Guide: sankan.kunaicho.go.jp
Tsukiji & Toyosu kalamarkkinat: www.tsunagujapan.com
Sightseeing tours in and around Tokyo: www.hatobus.com
Culture Trip – Tokyo: www.theculturetrip.com
Best day trips from Tokyo: www.timeout.com
Yokohama: www.yokohamajapan.com
Kanagawa: wow-j.com
Kamakura:  www.kamakuratoday.com
Hakone Navi:  www.hakonenavi.jp
Hakone Portal: www.hakone.or.jp
Fuji-vuori:  www.yamanashi-kankou.jp
Mt.Fuji & Hakone 1-Day Bus Tour: traveltojapan.hankyu-travel.com
Tokyo Disneyland: www.tokyodisneyresort.jp
Saitama: www.sainokuni-kanko.jp
Chiba: japan-chiba-guide.com
Nikko: nikko-travel.jp

Osaka:  www.osaka-info.jp
Culture Trip – Osaka: www.theculturetrip.com
The ultimate Osaka travel guide: www.tsunagujapan.com
Best day trips from Osaka: backpackingman.com
Kyoto City Tourism:  www.kyoto.travel
Kyoto Visitors Guide:  www.kyotoguide.com
Inside Kyoto: www.insidekyoto.com
Culture Trip – Kyoto: www.theculturetrip.com
The ultimate Kyoto travel guide: www.tsunagujapan.com
25 best things to do in Kyoto: www.tsunagujapan.com
JNTO Kyoto & Nara Tourist Map (pdf): partners-pamph.jnto.go.jp
Nara:  www.visitnara.jp
Kobe:  www.feel-kobe.jp
Himeji: www.himeji-kanko.jp
Hyogo: www.travelhyogo.org
Shiga & Biwako: biwako-visitors.jp
Wakayama: en.visitwakayama.jp

Nagoya:  www.nagoya-info.jp
Ultimate guide to Nagoya’s local cuisine: favy-jp.com
Toyotan museo ja tehdas: www.toyota.co.jp
Kanazawa: www.kanazawa-tourism.com
Japanin Alpit: www.japan-alps.com
Matsumoto: welcome.city.matsumoto.nagano.jp
Nagano: www.go-nagano.net
Gifu: travel.kankou-gifu.jp
Hida-Takayama:  www.hida.jp
Kiso-laakso (Magome & Tsumago): www.japanvisitor.com
Gero: www.gero-spa.or.jp
Mie: www.travel.pref.mie.lg.jp
Chubu: go-centraljapan.jp

Kyushu Tourism Information:  www.welcomekyushu.com
Fukuokan kaupunki:  yokanavi.com
Fukuokan maakunta: www.crossroadfukuoka.jp
Fukuoka Now: www.fukuoka-now.com
Fukuokan turistikartta: welcome-fukuoka.or.jp
Kagoshima:  www.kagoshima-kankou.com
Nagasaki:  www.at-nagasaki.jp
Miyazaki: www.kanko-miyazaki.jp
Beppu: www.city.beppu.oita.jp
Kumamoto: kumanago.jp
Saga: www.saga-tripgenius.com
Oita: www.visit-oita.jp

Tourism Shikoku: www.tourismshikoku.org
Ehime:www.visitehimejapan.com
Kagawa: www.my-kagawa.jp
Kochi: visitkochijapan.com
Matsuyama: www.mcvb.jp
Tokushima: discovertokushima.net
Tokushima Tourism Association: www.awanavi.jp
88 temppelin pyhiinvaellus: wikitravel.orgwww.japantimes.co.jp

Visit Hokkaido:  www.visit-hokkaido.jp
Hokkaido guide: www.hokkaidoguide.com
Hokkaido Labo Travel Guide: hokkaido-labo.com
Good Hokkaido Info: good-hokkaido.info
Hakodate:  www.hakodate-kankou.com
Sapporo:  www.sapporo.travel
Culture Trip – Sapporo: www.theculturetrip.com
Otaru: uu-hokkaido.com
Asahikawa: www.asahikawa-tourism.com
Furano: www.furanotourism.com
Ainu-kulttuuri: www.japan-guide.com
Upopoy – National Ainu Museum:ainu-upopoy.jp

Okinawa Tourist Information: www.visitokinawa.jp
Okinawa Guide: japancheapo.com
Yaeyama-saaret: yvb.jp

Vaeltaminen ja patikointi (Hiking and trekking):

Hiking in Japan: www.japan-guide.com
Japan Hike: japanhike.wordpress.com
Outdoor Japan: us.jnto.go.jp
Great Japan hiking spots: japan-magazine.jnto.go.jp
Walk Japan: www.walkjapan.com
5 incredible mountains to hike in Japan:  https://blog.gaijinpot.com
Takao-vuori: japan-magazine.jnto.go.jp
Fuji-vuorelle kiipeäminen: www.jnto.go.jp/mtfuji
Nakasendo Walking Trail: www.japanvisitor.com
Magome-Tsumago Hike Map (pdf). www.city.nakatsugawa.gifu.jp
Kumano Kodo pyhiinvaellusreitit: www.tb-kumano.jp
Kyushu Olle-reitit: www.welcomekyushu.com

Pyöräily (Cycling):

Japan Biking: www.japanbiking.com
Cycling Japan: www.cyclingjapan.jp
See Japan Cycling: www.seejapan.co.uk
Japan Cycling: www.japancycling.org
Shimanami Kaido Bikeway: wikitravel.orgwww.japan-guide.com

Sukeltaminen (Diving):

Dive Advisor: diveadvisor.com
Diver Magazine Japan: divermag.com
Dive Japan: www.divejapan.com
Inside Japan: www.insidejapantours.com
JNTO Diving: us.jnto.go.jp
Okinawa Diving Spots: www.visitokinawa.jp

Kalastus (Fishing):

Fishing guide for Japan: guidable.co
River fishing in Japan: en.activityjapan.com
Deep sea fishing in Japan: alljapantours.com

Top 10 Japanese ski areas: www.japantimes.co.jp
Snow Japan: www.snowjapan.com
Powderhounds: www.powderhounds.com
Powder Snow Hokkaido: www.skiing-hokkaido.com
Niseko: www.nisekotourism.com
Hakuba: www.hakubatourism.jp
Yamagata (Zao): yamagatakanko.com

Hotelli- ja ryokanvaraamot (Hotel and Ryokan booking sites):

JNTO Hotel & Ryokan Search: www.jnto.go.jp
Jalan Hotel & Ryokan Booking: www.jalan.net
Japanican Hotel Booking: www.japanican.com
Rakuten Hotel Booking: travel.rakuten.com
JapanHotel.net  www.japanhotel.net
Japanese Inn Group:  japaneseinngroup.com
Japanese Guest Houses (Ryokan):  www.japaneseguesthouses.com
Japan Youth Hostels:  www.jyh.or.jp

Temppeliasuminen (Temple lodging):

Temple Accommodation for Foreigners: www.onmarkproductions.com
Temple Lodging: templelodging.com
A Guide to Japan’s Temple Lodgings: www.afar.com

Hotelliketjuja (Hotel chains):

Anshin Oyado Capsule Hotels: www.anshin-oyado.jp
APA Hotels: www.apahotel.com
The b Hotels: www.ishinhotels.com
Dormy Inns: www.hotespa.net
First Cabin Capsule Hotels: first-cabin.jp
JR Hotel Group: www.jrhotelgroup.com
Keikyu EX Inns: www.keikyu-exinn.co.jp
Mystays Hotels: www.mystays.com
Nine Hours Capsule Hotels: ninehours.co.jp
Prince Hotels: www.princehotels.com
Route Inns:www.route-inn.co.jp
Sunroute Hotels: www.sunroute.jp
Super Hotels: www.superhoteljapan.com
Tokyu Hotels: www.tokyuhotelsjapan.com
Toyoko Inns: www.toyoko-inn.com
Unizo Hotels: www.unizo-hotel.co.jp
Henn na Hotels (robottihotellit): www.h-n-h.jp
Maja Hotel Kyoto: maja-hotel.com
Muji Hotel Tokyo Ginza: hotel.muji.com

Tokyu Stay Hotels: www.tokyustay.co.jp
Tokyo Apartments:  www.tokyoapartments.jp
Sakura House:  www.sakura-house.com
Rent a House in Japan: www.japan-experience.com
Find a sharehouse in Tokyo: www.erikastravelventures.com

Introduction to Japanese Hot Springs:  www2.gol.com
Hot Springs in Japan:  www.japaneseguesthouses.com
OnsenJapan.net :  www.onsenjapan.net
Onsen Guide: www.japan-guide.com
How to Take a Japanese Bath: www.tb-kumano.jp
A Beginner’s Guide to Japanese Onsen Etiquette: www.afar.com
Sento Guide Bathing Etiquette: www.sentoguide.info
Tattoo Friendly Onsen in Japan: travel.gaijinpot.com

Web Japan Pop Culture: web-jpn.org
JNTO Pop Culture: us.jnto.go.jp
Manga ja Anime: www.japan-guide.com
Manga-kahviloita Tokiossa: en.compathy.net
Cosplay: en.compathy.net

Sadan jenin kaupat: www.japan-guide.com
What to buy in Japan: www.tsunagujapan.com
Top 10 places to shop in Tokyo: www.lonelyplanet.com
Tokyo shopping guide: www.japan-guide.com
Osaka shopping guide: www.japan-guide.com
Kyoto shopping guide: www.japan-guide.com
10 places to go shopping in Nagoya: trip-n-travel.com
Must have souvenirs from Japan: muza-chan.net
Must-buy souvenirs at Tokyo Narita Airport: www.tsunagujapan.com
Must-buy souvenirs at Osaka Kansai Airport: www.tsunagujapan.com
Tokyo Akihabara shopping guide: www.tsunagujapan.com
Mandarake (manga & anime): earth.mandarake.co.jp
Premium Outlets in Japan: www.premiumoutlets.co.jp
Verovapaat ostokset: enjoy.taxfree.jp

7-Eleven (Seven Bank): navitime.co.jp/sevenbank
Japan Post Bank: www.jp-bank.japanpost.jp
FamilyMart: www.family.co.jp
AEON Bank: www.aeonbank.co.jp

Junat:

Japan Rail Pass:  www.japanrailpass.net
Rail Travel in Japan: www.jprail.com
Guide to Japanese Train Tickets: www.japan-guide.com
Erot eri shinkansen-junien välillä: www.travelwithamnet.com
Japanin juna-aikataulut ja hinnat:  www.hyperdia.com
Japan Transit Planner: world.jorudan.co.jp
JR East (Itä-Japanin rautatiet):  www.jreast.co.jp
JR West (Länsi-Japanin rautatiet): www.westjr.co.jp
JR Kyushu: www.jrkyushu.co.jp
JR Hokkaido: www2.jrhokkaido.co.jp
Kintetsu Railway (Länsi-Japani): www.kintetsu.co.jp
Keihan Railway (Osaka-Kyoto-Shiga): www.keihan.co.jp
Meitetsu Railroad (Nagoyan ympäristö): www.meitetsu.co.jp
Central Japan Railway Co:  jr-central.co.jp
JR East “Platt Kodama” liput: www.jrtours.co.jp
JR Sanyo-San’in Northern Kyushu Pass: www.westjr.co.jp
JR Hokuriku Arch Rail Pass: hokuriku-arch-pass.com
JR Takayama-Hokuriku Tourist Pass: touristpass.jp
Shikoku Railway Pass: shikoku-railwaytrip.com
Hokkaido Rail Pass: www2.jrhokkaido.co.jp

Bussit:

Japan Bus Online: japanbusonline.com
Willer Express Bus: willerexpress.com
Japan Bus Pass: willerexpress.com
Book Highway Buses in Japan: www.kosokubus.com
JR Expressway Bus Net: www.kousokubus.net
Kyushu Sun Q Bus Pass: www.sunqpass.jp
Hokkaido Bus Pass: www.hokkaidox.com
Shikoku Bus Pass: www.kosokubus.com
Nohi Bus (Takayama, Japanin Alpit): www.nouhibus.co.jp
Keio Bus (Japan Alps Line): www.keioinfoplaza.jp

Tokyo Narita lentoasema:  www.narita-airport.jp
Tokyo Haneda lentoasema: www.haneda-airport.jp
Osaka Kansai lentoasema:  www.kansai-airport.or.jp
Nagoya Centrair lentoasema:  www.centrair.jp
Fukuokan lentoasema:  www.fuk-ab.co.jp
Sapporo New Chitose lentoasema: www.new-chitose-airport.jp
All Nippon Airlines (ANA):  www.ana.co.jp
Finnair (suomeksi):  www.finnair.com
Japan Airlines (JAL):  www.jal.co.jp
Jetstar Japan:  www.jetstar.com
Peach Aviation:  www.flypeach.com
Skymark Airlines:  www.skymark.jp
Solaseed Air: www.solaseedair.jp
Spring Airlines: https://en.ch.com
Lennot Okinawalle: www.visitokinawa.jp
Japanin sisäiset lennot: www.japan-guide.com
Japanin sisäiset matkustajalautat: www.japan-guide.com
Matkustajalautat naapurimaihin: byferryfrom2japan.com
Japan Ferry Pass 21:  jlc-ferry.jp/jfp21

Tokion metro-opas (pdf): www.kotsu.metro.tokyo.jp
Tokyo Airport Limousine Bus: www.limousinebus.co.jp
Suica-matkakortti:  www.jreast.co.jp
Tokion metro:  www.tokyometro.jp
Tokyo Taxi Guide: en.compathy.net
JR Narita Express lentokenttäjuna:  www.jreast.co.jp
Narita Keisei Skyliner lentokenttäjuna: www.keisei.co.jp
Haneda Airport Monorail: www.tokyo-monorail.co.jp
JR West Train From Kansai Airport:  www.westjr.co.jp
Nagoyan metro:  hken.phys.nagoya-u.ac.jp
Osaka Transportation:  www.kotsu.city.osaka.lg.jp
Osakan metro:  www.johomaps.com
Fukuokan metro:  subway.city.fukuoka.lg.jp
Sapporon metro: www.city.sapporo.jp

A Beginner’s Guide to Driving in Japan: www.tsunagujapan.com
Japanin tiekartat:  www.omnimap.comwww.amazon.com
Liikennemerkit: wikipedia.org
Japanin autoliiton (JAF) tiedotteet: www.jaf.or.jp
Moottoritiet ja tietullit: www.japan-guide.com
Electronic Toll Collection (ETC System): www.go-etc.jp
Japan MapCode paikantaminen: mscarefreetraveler.com
Car Rental in Japan: www.japan-guide.com
ToCoo! autonvuokraus: www2.tocoo.jp
Japan Experience Car Rental: www.japan-experience.com
Times Car Rental: www.timescar-rental.com
Toyota Rent a Car: rent.toyota.co.jp
Nissan Rent a Car: nissan-rentacar.com
Budget (Suomi): www.budget.fi
Europcar (Suomi): www.europcar.fi
Hertz (Suomi): www.hertz.fi

Japanin yleisradion (NHK) uutiset: www3.nhk.or.jp/nhkworld/
Mainichi News:  mainichi.jp
Asahi News:  www.asahi.com
Japan News: the-japan-news.com
Japan Times:  www.japantimes.co.jp
Nipponia: web-japan.org
Kids Web Japan (lapsille): web-japan.org/kidsweb
Japanese newspapers and media: www.sabotenweb.com

Internet access and free wifi in Japan: www.japanvisitor.com
How to Stay Connected in Japan: www.jnto.org.au
Japanese prepaid data SIM cards: prepaid-data-sim-card.wikia.com
Rentafone Japan:  www.rentafonejapan.com
Japan SIM Card Rentals:  www.jcrcorp.com
Mobal SIM Cards: www.mobal.com
Japan Wireless (Wifi Rental, SIM Cards): www.japan-wireless.com
Japan Pocket Wifi: rental.cdjapan.co.jp
Pupuru Rental Wifi: pupuruwifi.com
Free wifi spot information: www.ana.co.jp
Japan free wifi: www.ntt-bp.net
Travel Japan wifi: wi2.co.jp
Kansai free wifi: www.ntt-bp.net
Kyushu free wifi: www.welcomekyushu.com

Suomalais-Japanilainen Yhdistys ei vastaa linkitetyillä ulkopuolisilla nettisivuilla mahdollisesti olevista virheistä tai väärästä tiedosta.

Viimeisin päivitys: Petteri Kostermaa 28.10.2021